JavaScript - czyli rozszerzenie języka HTML, powstało w firmie Netscape w wyniku zapotrzebowania na narzędzie mogące rozwijać możliwości kreowania stron WWW. Język skryptowy różni się tym od języka programowania, że program napisany w takim języku nie musi być poddany procesowi kompilacji. Wykonaniem poleceń języków skryptowych zajmuje się odpowiedni program zawierający interpreter komend. W przypadku języka JavaScript jest nim przeglądarka internetowa. (W. Romowicz, HTML i JavaScript, Gliwice 1998)
Język html posiada dyrektywy do dołączania JavaScript. Można więc bezpośrednio umieszczać skrypt w pliku html za przy użyciu tagów , co jest wygodne jedynie dla skryptów niewielkich i mających tylko konkretne zastosowanie przy danym problemie. Gdy zachodzi konieczność wielokrotnego użycia dołączyć można oddzielny plik ze skryptem używając komendy , dla każdego dokumentu html. JS jest możliwie najbardziej uproszczona w swojej formie i nawet osoby mało zaawansowane w programowaniu mogą szybko napisać proste skrypty. Zmienne np. nie mają konkretnych typów, a deklaracja ich następuje po użyciu słowa kluczowego var. Język ten posiada w swoim zasobie instrukcji wszystko co niezbędne do napisania sprawnego kodu, a mianowicie elementy: pętli, instrukcji wyboru, deklaracji zmiennych, funkcji, obiektów, tablic oraz mechanizm zdarzeń.
Zastosowanie JS jest szerokie ze względu na fakt implementowania go przez przeglądarki Internetowe. Tak więc dostajemy do ręki narzędzie które jest już zainstalowane u każdego zainteresowanego, więc nie ma konieczności pobierania dodatkowych wtyczek. Sama w sobie javaScript nie na wiele się zda, a jej zastosowania występują głównie w parze z DOM(document object mode) oraz CSS(cascading style sheets). Teraz już można powiedzieć, że w takim połączeniu jest to już silny zestaw do tworzenia DHTML po stronie klienta. DOM jest to interfejs opisujący szereg ważnych zasobów dokumentu, niezależny od języka skryptowego czy platformy uruchomieniowej. Daje prostą możliwość do poruszania się po drzewie węzłów dokumentu html i tworzenia nowych węzłów oraz zmiany ich zawartości. CSS to tzw. Arkusz stylów, który opisuje właściwości elementów dokumentu, dając możliwość wpływania na kolorystykę, kształt oraz rozmieszczenie. Style są również dostępne poprzez interfejs DOM. Częstym zastosowaniem JavaScript + DOM jest np. stworzenie dynamicznego menu, przechwytywanie zdarzeń dotyczących jakichś obiektów, zmiana położenia, koloru, kształtu obiektów i wiele innych. Dzięki JavaScript i DOM można również wyświetlać dane pobierane np. w formie arkuszów XML, odpowiednio je formatować i wstawiać do tabel. Ogólnie rzecz biorąc JS odpowiada za część algorytmiczną, przetworzenie danych, reakcję na poczynania użytkownika, a DOM za dostarczenie interfejsu do zmian właściwości zawartości dokumentu. Jest tylko jeden problem związany z brakiem zgodności DOM w różnych przeglądarkach. O ile instrukcje JS interpretowane są zgodnie, to nie zawsze znajdziemy takie same nazwy, właściwości czy metody pewnych obiektów DOM. Programista jest wtedy zmuszony do tworzenia kodu uwzględniającego różnice implementacyjne przynajmniej części najbardziej popularnych przeglądarek. Wiele razy gdy kończyłem z powodzeniem jakąś partie oprogramowania, która działała pod Mozilla Firefox, doznawałem niemiłego uczucia zawodu, gdy Internet Explorer oznajmiał "Object has no propertie", co znaczyło że dana właściwość obiektu kryje się zapewne pod inną nazwą dla wersji przeglądarek firmy Microsoft.